МБДОУ «Детский сад общеразвивающего вида № 45 «Космос» г. Альметьевска» / Әлмәт шәһәре 45-нче балалар бакчасы "Космос" гомум үстерешле мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениесе"

Адрес: 423457 Республика Татарстан, Альметьевский район, г. Альметьевск, пр-кт Строителей, 41, корпус А
Телефон: +7(8553) 22-15-56
E-Mail: garaeva-198081@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Д/с №45 "Космос"
Руководитель: Гараева Флюза Фирдаусовна
У нас учат: 21 педагогов

Новости МБДОУ «Детский сад № 45 «Космос» / Әлмәт шәһәре 45 - нче балалар бакчасы "Космос" гомум үстерешле мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениесе"

Опубликовано: 21.02.2017

Ежегодно 21 февраля планеты отмечают день родного языка. Проведение этого праздника было решением  ЮНЕСКО . Празднике родного языка приняли  активное участие родители, сотрудники и дети детского сада №45. Дети рассказывали стихи на родном языке, пели  народные песни. Родители приготовили национальные блюда , это русские  «Блины», татарский национальный «Бавурсак», азербайджанский «Плов». Праздник прошел в дружеской теплой атмосфере.  В конце праздника дети и сотрудники  вместе спели песню «О любви к родному языку» Праздник удался на славу.

Берләшкән Милләтләр оешмасы  карары буенча 21 нче февраль Халыкара туган тел көне буларак билгеләп үтелә.1999 нчы елның ноябрендә, Бангладеш дәүләте тәкъдиме белән, ЮНЕСКО Генераль конференциясе, ЮНЕСКОга кергән илләр һәм Берләшкән Милләтләр оешмасы 21 февраль көнен Туган тел көне дип игълан итте. Шушы уңайдан безнең №45 нче балалар бакчасында “Халыкара туган тел көнен” билгеләп үттек. Бу бәйрәмдә балалар һәм тәрбиячеләр актив катнаштылар. Һәр халык үзенең туган теле турында җырлар  җырладылар, шигырьләр сөйләделәр, милли биюләрен биеделәр һәм үзләренең милли ризыкларын безгә күчтәнәч итеп алып килделәр.Бәйрәмне Г.Тукайның “Туган тел” җыры белән тәмамладык.