С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

МБДОУ детский сад «Березка» с.Базарные Матаки Алькеевского муниципального района РТ»

Адрес: 422870, Республика Татарстан, Алькеевский район, с. Базарные Матаки, ул. Школьная, д. 5
Телефон: +7(843)-462-08-29;+7(843)-462-08-30
E-Mail: Berezka.Alk@tatar.ru, detsad-berezka76@mail.ru
Короткое название: МБДОУ детский сад "Березка" с. Базарные Матаки Алькеевского муниципального района РТ"
Руководитель: Латыпова Гульназ Ахатовна

Картотека по УМК

Зурлар төркеме

Күрсәтмә рәсемнәр

Кишер, кәбестә, бәрәңге, кыяр, суган, яшел алма, кызыл алма, сары алма, груша, апельсин, банан, виноград, аш, ботка, чәкчәк, конфет,

туп (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), машина (кызыл, сары, яшел, зәңгәр),   курчак (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), палитра (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), саннар (1 – 9),  малайлар күлмәге (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), кызлар күлмәге (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), чалбар (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), күлмәкләр (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), чалбарлар (кызыл, сары, яшел, зәңгәр),

тәлинкә (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), чынаяк (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), чынаяклар (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), кашык (кызыл, сары, яшел, зәңгәр),

зур өстәл, кечкенә өстәл, урындык, зур карават, кечкенә карават, карават (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), зур урындык-табурет (кызыл, сары, яшел, зәңгәр), кечкенә урындык-табурет (кызыл, сары, яшел, зәңгәр).

1.     Яшелчәләр (кишер, кәбестә, бәрәңге, кыяр, суган) -  А5-15, А6-15,

А7-15;

Алма ( яшел) – А5-15, алмалар (кызыл, сары, яшел) – А6-15,

А7-15;

Курчак А5 (яшел, кызыл, сары, зәңгәр), тупА5 (яшел, кызыл, сары, зәңгәр);

Аш, ботка, чәкчәк, конфет (А5-15);

Тәлинкә, чынаяк (кызыл, сары, яшел, зәңгәр)  (А6-15);

Кашык, тәлинкә, чынаяк (кызыл, сары, яшел, зәңгәр)(А7-15);

Күлмәк, чалбар (кызыл, сары, яшел, зәңгәр) (А6-15), (А7-15);

Өстәл, урындык, карават (кызыл, сары, яшел, зәңгәр) - А6, А7;

2.     Битлекләр:

Кишер, кәбестә, бәрәңге, кыяр, суган, кызыл алма.

3.     Дидактик уен “Курчакны киендер”

Күрсәтмә (1) һәм таратма (15) кәгазь малай һәм кыз курчаклар,

төрле төстәге киемнәр: күлмәк, чалбар, сарафан, шортик (1 һәм 15).

4.     Өстәл театры “Өч аю”, “Кем нәрсә ярата?”

Кәгазьдән ясалган өч аю, эт, песи, куян, аю.

Уртанчылар төркеме

Өй рәсеме.

Әни, әти, әби, бабай, кыз, малай, ипи, алма, сөт, чәй, эт, песи, куян, аю; Уенчыклар: куян, аю, песи, эт, курчак,туп, машина, туплар (зур, кечкенә);

Чиста уенчыклар: куян, аю, курчак, туп, машина, песи, эт;

Пычрак  уенчыклар: куян, аю, курчак, туп, машина, песи, эт;

Санау (1-5): туплар (5), куяннар (5), аюлар (5), курчаклар (5), песиләр (5), этләр (5), машиналар (5);

Сюжетлы рәсемнәр:

“Куян аюга кунакка килә”, “Куян аюдан китә”

1.     А5 – 15 шт.

Әни, әти, әби, бабай, кыз, малай,

ипи, алма, сөт, чәй, эт, песи, куян, аю;

Уенчыклар: куян, аю, песи, эт, курчак,туп.

2.     Бармак уены: бабай -15, әби -15, әни -15, әти -15, кыз -15, малай -15, песи -15, эт -15, куян -15, аю -15.

3.     Битлекләр: бабай -15, әби -15, әни -15, әти -15, кыз -15, малай -15, песи -15, эт -15, куян -15, аю -15.

Мәктәпкә әзерлек төркеме

Күрсәтмә рәсемнәр

1.     Предметлы рәсемнәр (1): үрдәк, бүре, әтәч, тавык, зур тычкан, кечкенә тычкан, китап, альбом, клей, линейка, ручка, карандаш, пенал, дәфтәр, кофе, пицца, бәрәңге фри, өчпочмак.

2.     Шарлар (зәңгәр, кызыл, сары, яшел).

3.     Сюжетлы рәсемнәр (1): куян чана шуа, аю чана шуа, бүре чана шуа, төлке чана шуа, үрдәк чана шуа, тавык чана шуа, тычкан чана шуа, төлке бии, керпе йоклый, бүре йөгерә, төлке утыра, керпе уйный, аю йоклый, песи сөт эчә, эт ашый, төлке йөгерә (бара), куян сикерә, тычкан ашый, әтәч җырлый, кыз кул юа, малай китап укый, кыз китап укый, төлке китап, укый, куян китап укый, әни кул юа, әти йоклый, малай утыра, кыз бит юа, әби утыра, бабай йоклый.

Таратма рәсемнәр

1.     Предметлы рәсемнәр (3): үрдәк, бүре, әтәч, тавык, зур тычкан, кечкенә тычкан, китап, альбом, клей, линейка, ручка, карандаш, пенал, дәфтәр, кофе, пицца, бәрәңге фри, өчпочмак.

2.     Шарлар (зәңгәр, кызыл, сары, яшел).

3.     Сюжетлы рәсемнәр (4): куян чана шуа, аю чана шуа, бүре чана шуа, төлке чана шуа, үрдәк чана шуа, тавык чана шуа, тычкан чана шуа, төлке бии, керпе йоклый, бүре йөгерә, төлке утыра, керпе уйный, аю йоклый, песи сөт эчә, эт ашый, төлке йөгерә (бара), куян сикерә, тычкан ашый, әтәч җырлый, кыз кул юа, малай китап укый, кыз китап укый, төлке китап, укый, куян китап укый, әни кул юа, әти йоклый, малай утыра, кыз бит юа, әби утыра, бабай йоклый.

4.     Пиктограммалар: А5 - бии, йоклый, утыра, ашый, эчә, сикерә, уйный, йөгерә, укый, рәсем ясый, чана шуа, мин, кыз, малай, әби, бабай, куян, төлке, песи, эт, аю, әтәч, тавык, үрдәк, керпе, тычкан;

А6 (по 2) -  бии, йоклый, утыра, ашый, эчә, сикерә, уйный, йөгерә, укый, рәсем ясый, чана шуа, мин, кыз, малай, әби, бабай

5.     Битлекләр: төлке, курчак, туп, тавык, әтәч, бүре, керпе, үрдәк, тычкан, әби, бабай, малай, кыз, эт, песи, әни, әти, шалкан.

6.     “Шалкан” әкияте. Өстәл театры өчен атрибутлар: әби, бабай, кыз, малай, эт, песи, әни, әти, тычкан, шалкан.