• Актанышский
  • Школы

Адрес: 423750 Республика Татарстан,Актанышский район д.Уразаево,ул. Центральная, д. 4
Телефон: +7(855)-525-37-23
E-Mail: urazai@bk.ru
Короткое название: МБОУ "Уразаевская ООШ"
Руководитель: Валиева Гульназ Сагитзяновна

Новости Уразаевской ООШ

Сак булыгыз- талпан! Осторожно-клещи!

Опубликовано: 25.05.2022

Татарстанда талпаннарның активлык сезоны башланды. Талпаннар ни белән куркыныч, алардан ничек сакланырга һәм урман бете тешләгән очракта яныгызда табиб булмаганда ни эшләргә кирәк?- дигән сорауларга җавап бирдек.

Табигатькә ял итәргә чыкканда, язгы кыр эшләре вакытында талпаннардан саклану чаралары турында онытмагыз! Тиешенчә киенергә, ягъни талпан тәнгә кадалмаслык булырга тиеш, махсус сиптергеч препаратлар кулланырга мөмкин. Махсус костюм булмаган очракта, чалбар аяк кием яки тыгыз резинкалы носки эченә тыгылган булырга тиеш. Өс киеме чалбар эченә кертелгән, ә җиңнәреозын, төймәләнгән, я тыгыз булып тәнгә тиеп торырга тиеш. Башны, муенны тулсынча каплый торган баш киеме (мәсәлән, капюшон яки яка эченә кертеп бәйләнгән яулык) булырга тиеш. Кием ачык  төстә булса, анда талпаннар яхшырак күренәчәк. Талпан узенең корбанын чирәмдә көтеп тора. Кайберәүләр аны агачтан сикерә дип ялгыша. Талпан һәрчак астан өскә үрмәли. Кием аша тәнгә керер урын тапканчы менә.

Выезжая на природу отдыхать, во время весенне-полевых работ не забывайте о средствах защиты от клещей! Одеваться надлежащим образом, то есть не допускать попадания клеща на тело, можно использовать специальные спреи. При отсутствии специального костюма брюки должны быть заправлены в обувь или носки с плотной резинкой. Верхняя одежда должна быть заправлена в брюки, а рукава застегнуты, застегнуты или плотно прилегать к телу. Обязательно должен быть головной убор, полностью закрывающий голову и шею (например, капюшон или платок с воротником). Если одежда яркого цвета, то клещи на ней будут лучше заметны. Клещ поджидает свою жертву на траве. Некоторые ошибочно считают, что он прыгнул с дерева. Клещи всегда ползают снизу вверх. Поднимайтесь через одежду, пока не найдете вход в тело. Помните!Чтобы снизить вероятность заражения клещами, необходимо каждые 1,5-2 часа следить за собой и своим товарищем по одежде, за своим телом. Обычно клещи любят укусить мягкую и тонкую часть тела.