С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Адрес: 423753 РТ Актанышский район с.Татарские Ямалы ул.Ленина, д.2
Телефон: +7(855)-525-75-57
E-Mail: fayrushina.71@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Татарско-Ямалинская ООШ"
Руководитель: Файрушина Гульназ Гилмегаяновна

Тат.Ямалы мәктәбенең яңалыклары

Бөтенроссия тикшерү эшләре онлайн-режимда узарга мөмкин / Всероссийские проверочные работы могут пройти в онлайн-режиме

Опубликовано: 03.04.2020

Бөтенроссия тикшерү эшләре (ВПР) көндезге һәм дистанцион режимда узарга мөмкин, дип хәбәр итте Россия Мәгариф һәм фән министрлыгының «Өй сәгате» онлайн-марафонында Мәгариф һәм фән өлкәсендә күзәтчелек федераль хезмәте җитәкчесе вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Анзор Музаев.

Ул ачыклык керткәнчә, ведомство ситуациянең мөмкин булган барлык сценарийларын карый. Алдан ук ВПР уку елы ахырына кадәр узар дип планлаштырыла, һәр мәктәп аны үткәрү өчен уңайлы вакыт сайлаячак.

«Әгәр вәзгыять начарая барса, аны дистанцион формада үткәрергә мөмкин булачак, без шундый вариантны карыйбыз. Монда, әлбәттә, объективлык белән, егетләр мәктәптә эш язсалар, барысы да шулай ук яхшы булырга мөмкин. Иң намуслы укучылар бу контрольлекне Интернет һәм ата-аналар ярдәменнән башка үзләре ясаячак. Беренче чиратта, Бу эшләр укучының үзе өчен, белем дәрәҗәсен аңларга кирәк", - дип ассызыклады Анзор Музаев.

Ул шулай ук искә төшергәнчә, ВПР нәтиҗәләре буенча, алдагы еллардагы кебек үк, рейтинглар формалаштырылмаячак һәм нинди дә булса җәза чаралары кулланылмаячак.

ВПР биремнәре федераль дәрәҗәдә мәктәп программалары нигезендә төзелә, һәм эш нәтиҗәләре нинди темаларның үзләштерелүе, ә тагын нинди эшләр башкарырга кирәклеге турында нәтиҗә ясарга мөмкинлек бирә.

Бөтенроссия тикшерү эшләре-федераль дәүләт белем бирү стандартларын исәпкә алып, укучыларның әзерлек дәрәҗәсен бәяләү өчен аерым уку предметлары буенча үткәрелә торган йомгаклау контроль эшләре. Алар дәүләт йомгаклау аттестациясенең аналогы түгел, ә төбәк яки мәктәп дәрәҗәсендә үткәрелә.

ВПР нәтиҗәләре муниципалитетлар, төбәкләр һәм тулаем ил буенча мәгарифне үстерү программаларын формалаштыру, конкрет мәктәпләрдә предметларны укыту методикасын камилләштерү, шулай ук укучылар белән белемдәге җитешсезлекләрне бетерү буенча индивидуаль эш алып бару өчен файдаланыла ала. Эшләр федераль дәрәҗәдә эшләнгән биремнәр буенча башкарыла һәм бердәм критерийлар буенча тикшерелә.​

Чыганак: http://mon.tatarstan.ru/rus/index.htm/news/1720535.htm

Всероссийские проверочные работы (ВПР) могут пройти как в очном, так и в дистанционном режиме, сообщил врио руководителя Рособрнадзора Анзор Музаев на онлайн-марафоне «Домашний час» Минпросвещения России.

Он уточнил, что ведомство рассматривает все возможные сценарии развития ситуации. Предварительно планируется, что ВПР состоятся до конца учебного года, каждая школа выберет удобное время для ее проведения.

«Если ситуация будет ухудшаться, ВПР можно будет провести в дистанционной форме, мы рассматриваем такой вариант. Здесь, конечно, с объективностью может быть все не так хорошо, как если бы ребята писали работу в школе. Самые честные ученики сами сделают эту контрольную, без помощи интернета и родителей. В первую очередь, эти работы нужны для самого ученика: понять свой уровень знаний», – подчеркнул Анзор Музаев.

Он также напомнил, что по итогам ВПР так же, как и в предыдущие годы, не будут формироваться рейтинги и применяться какие-либо меры наказания.

Задания ВПР составляются на основе школьных программ на федеральном уровне, и результаты работы позволяют сделать вывод о том, какие темы усвоены, а над какими еще предстоит поработать.

Всероссийские проверочные работы – это итоговые контрольные работы, проводимые по отдельным учебным предметам для оценки уровня подготовки школьников с учетом требований ФГОС. Они не являются аналогом государственной итоговой аттестации, а проводятся на региональном или школьном уровне.

Результаты ВПР могут использоваться для формирования программ развития образования на уровне муниципалитетов, регионов и в целом по стране, для совершенствования методики преподавания предметов в конкретных школах, а также для индивидуальной работы с учащимися по устранению имеющихся пробелов в знаниях. Работы выполняются по заданиям, разработанным на федеральном уровне, и проверяются по единым критериям.​

Источник: http://mon.tatarstan.ru/rus/index.htm/news/1720535.htm