• Актанышский
  • Школы

Адрес: 423733, РТ, Актанышский район, с. Старое Курмашево, ул. Центральная, д. 49
Телефон: +7(855)-525-04-28
E-Mail: Ssk.Akt@tatar.ru, st.kurmash2018@yandex.ru
Короткое название: МБОУ «Старокурмашевская ООШ»
Руководитель: Гильфанова Филиза Акрамовна

Новости Старокурмашевской ООШ

Тарихлардан килгән кайтаваз/Эхо от истории

Опубликовано: 02.05.2024

30 апрель көнне Иске Кормаш мәктәбе тарихында зур вакыйга - Мәгариф эшчәнлеге тарихына 130 еллык юбилей тантанасы булып узды. "Тарихлардан килгән кайтаваз" исеме астында узган бу чара чорларны, төрле ел чыгарылыш укучыларын, шушы мәктәптә хезмәт куйган укытучыларны, буыннардан килгән тарихны, вакыйгалары, эшчәнлекне берләштерде. Чарага мәгариф тарихына нигез салган Әхмәтхафиз хәзрәт Дәүләтьяровның оныклары, танылган сынчы Зилфәт Басыйровның улы гаиләсе белән, язучы Әлфия Самат, шагыйрь Фидаил Мәҗитов һәм башка бик кунаклар килде. Шулай ук күп еллар шушы мәктәптә директор булган, шушы бинаны салдырган РСФСРның атказанган мәгариф отличнигы Каһиров Линиф Вәкил улына мемориаль такта ачылды. Мәктәбебез юбилее тукталышлар буенча барды, һәр тукталыш та тарихи мизгелләргә бай булды.  бу кичә һәркемнең күңелендә тирән эз калдырды.

30 апреля в Старокурмашевской школе состоялось торжественное мероприятие, посвященное 130 - летнему юбилею образовательной деятельности. Мероприятие прошло под названием "Эхо от истории" и объединило эпохи, выпускников разных лет, учителей, работавших в этой школе, историю, события, деятельность из поколения в поколение. Мероприятие посетили внуки основоположника истории образования Ахметхафиза хазрата Давлетьярова, сын известного скульптора Зильфата Басырова с семьей, писатель Альфия Самат, поэт Фидаиль Мазитов и многие другие гости. Также была открыта мемориальная доска заслуженному отличнику просвещения РСФСР,  построившему это здание и много лет проработавшему директором этой школы Кагирову Линифу Вакиловичу. Юбилей школы шел по остановкам, и каждая остановка была наполнена историческими моментами. Это мероприятие  оставило глубокий след в сердцах всех.