• Актанышский
  • Школы

Адрес: 423733, РТ, Актанышский район, с. Старое Курмашево, ул. Центральная, д. 49
Телефон: +7(855)-525-04-28
E-Mail: Ssk.Akt@tatar.ru, st.kurmash2018@yandex.ru
Короткое название: МБОУ «Старокурмашевская ООШ»
Руководитель: Гильфанова Филиза Акрамовна

Новости Старокурмашевской ООШ

2023 нче ел Татарстан Республикасында Милли мәдәниятләр һәм гореф-гадәтләр елы/2023 год в Республике Татарстан - Год национальных культур и традиций.

Опубликовано: 07.03.2023

2023 нче ел Татарстан Республикасында Милли мәдәниятләр һәм гореф-гадәтләр елы дип игълан ителде. Иске Кормаш төп гомуми белем бирү мәктәбендә шул уңайдан бик матур чара булып узды. Әниләр белән бергә сыйныфлар арасында төрле милләт халыкларының яшәү рәвешен, гореф-гадәтләрен, милли ризыкларын тәкъдим итү кичәсе оештырылды.  Актаныш районында яшәүче мари, рус,башкорт, әрмән, үзбәк халыкларының милли мәдәниятен күрсәтүгә барлык сыйныфлар да ныклап әзерләнгән иде. Һәр милләтнең төрле  ризыкларын  пешереп алып килгәннәр,  биюләрен өйрәнгәннәр. Кичә бик әзерлекле һәм оешкан төстә узды, кичәдән соң барлык сыйныфларда да әниләр белән укучылар үзләренең пешереп алып килгән милли ризыклары белән чәй өстәле артында дәвам иттеләр.

2023 год объявлен в Республике Татарстан Годом национальных культур и традиций. В МБОУ "Старокурмашевская ООШ" состоялось торжественное мероприятие. Вместе с родителями был организован вечер, на котором были представлены быт, обычаи, национальная кухня народов разных национальностей. Подготовленность к демонстрации национальной культуры марийцев, русских,башкир, армян, узбеков, проживающих в Актанышском районе,  всех классов была  на высоком уровне. Приготовили блюда каждой национальности, изучили их танцы. Вечер прошел очень подготовительно и организованно,  мероприятие было продолжено во всех классах совместным чаепитием с приготовленными  национальными блюдами.