• Актанышский
  • Школы

Адрес: 423733, РТ, Актанышский район, с. Старое Курмашево, ул. Центральная, д. 49
Телефон: +7(855)-525-04-28
E-Mail: Ssk.Akt@tatar.ru, st.kurmash2018@yandex.ru
Короткое название: МБОУ «Старокурмашевская ООШ»
Руководитель: Гильфанова Филиза Акрамовна

Новости Старокурмашевской ООШ

Тотылган батарейкаларны тапшыру/Сбор отработанных батареек

Опубликовано: 24.01.2023

Экология юнәлешендәге эшчәнлекнең тагын берсенә нәтиҗә ясалды. Кулланылышта булган ток чыганаклары - батарейкалар җыеп тапшыру республикакүләм конкурсның муниципаль трында, башкаларны шактый артта калдырып, гомуми белем бирү мәктәпләре һәм балалар бакчалары арасында Иске Кормашлылар беренче урынга чыкты. Балалар бакчасында 1 балага 577грамм, ә мәктәптә 1 укучыга – 510 грамм батарейка җыеп тапшырылган. Бу калдыкларның зыянын балалар яхшы  аңлыйлар, шуңа күрә дәвамлы рәвештә аларны махсус контейнерларга туплыйлар. Барлык гаилә әгъзаларын, туганнарын, дусларын да шуңа чакыралар, аңлату эшләре алып баралар, җыюлар оештыралар.

Был подведен итог мероприятию  экологического направления по сборке и передаче использованных  батареек. На данном республиканском конкурсе на первое место среди общеобразовательных школ и детских садов, значительно опередив остальных, вышли старокурмашевцы. В детском саду собрано 577 граммов батареек на 1 ребенка, а в школе-510 граммов на 1 ученика. Дети хорошо понимают вред этих отходов, поэтому всегда собирают их в специальные контейнеры, разъясняя и призывая к этому всех членов семьи, родственников, друзей, соседей, организуют сборы.