Адрес: 423762, Республика Татарстан, Актанышский район, с.Новое Алимово, ул.Г.Тукая, д.54
Телефон: 8(85552)6-09-11; 8-927-491-23-05
E-Mail: alimovo@mail.ru; ramzilaxmetow@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Новоалимовская ООШ"
Руководитель: Ахметов Рамзиль Хузагалиевич

Новости Новоалимовской школы

"Бабайда кунакта" туристик велосәяхәт / Сельский туристический велопоход "В гостях у Бабая"

Опубликовано: 07.10.2023

6 октябрь көнне “Алдынгылар хәрәкәте” Грантын тормышка ашыру кысаларында Актаныш районындагы авыллар буенча “Бабайда кунакта” исеме астында туристик велосәяхәт оештырылды. Велосәяхәттә барлыгы маршрутка кергән авылларда яшәүче 255 кеше катнашты. Велосәяхәтчеләрне һәрбер авылда да волонтерлар белән авыл яшьләре, мәктәп укучылары каршы алып озатып калдылар. Туристик маршрут буенча Иске Кормаш авылында урнашкан Васил Маликов, Зилфәт Басиров, Әсхәт Сәфәргалин музейлары белән танышу, Әтәс авылында ветеран-укытучы Илдар Фәттахов белән очрашу, Пучы авылында мәктәпнең ЮИД отряды эшчәнлеге белән танышу, Әнәк авылында Шәрип Шәймиев музеенда булу, беренче Президентыбыз Минтимер Шәрип улы Шәймиев бюсты һәм аңа багышлап ачылган “Бабайда кунакта” паркы белән танышып, анда ял итү иң кызыклы чаралар булып мәңгелеккә истә калды.

6 октября в рамках реализации гранта “Движение первых”, был организован туристический велопоход по селам Актанышского района под названием "В гостях Бабая". Всего в велопоходе приняли участие 255 жителей, молодёжь деревень и сёл Актанышского района, вошедших в маршрут. В каждой деревне велопутешествующих встречали волонтеры, сельская молодежь и школьники. По туристическому маршруту знакомство с музеями Васила Маликова, Зильфата Басирова, Асхата Сафаргалина в селе Старое Курмашево, встреча с учителем-ветераном Ильдаром Фаттаховым в селе Атясово, знакомство с деятельностью школьного отряда ЮИД в деревне Поисево, посещение музея Шарипа Шаймиева в деревне Аняково, знакомство с бюстом первого Президента Республики Татарстан Минтимера Шариповича Шаймиева, посвященным ему парком “Бабайда кунакта” и отдых на этом парке запомнились как одни из самых зрелищных мероприятий.