Адрес: 423762, Республика Татарстан, Актанышский район, с.Новое Алимово, ул.Г.Тукая, д.54
Телефон: 8(85552)6-09-11; 8-927-491-23-05
E-Mail: alimovo@mail.ru; ramzilaxmetow@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Новоалимовская ООШ"
Руководитель: Ахметов Рамзиль Хузагалиевич

Новости Новоалимовской школы

8-9 сыйныф укучылары өчен бердәм пенсия белеме дәресе үткәрелде

Опубликовано: 18.11.2022

18 ноябрьдә мәктәбебезнең 8-9 сыйныф укучылары өчен, «Үсеш ноктасы» үзәге базасында бердәм пенсия белеме дәресе үткәрелде. Дәресне Татарстан Республикасының Актаныш районы Пенсия фонды идарәсе җитәкчесе Булат Мөзәллиф улы Басыйров алып барды. Белем бирү кампаниясенең максаты: яшьләрдә пенсия культурасы төшенчәсен формалаштыру, шуның белән аларның социаль грамоталылыгын, социаль җаваплылыгын һәм хокукый культурасын күтәрү. Дәрес барышында укучылар булачак пенсия хокуклары, хезмәт пенсиясенең тупланма өлешен формалаштыру һәм идарә итү мөмкинлекләре, социаль түләүләр һәм пособиеләргә хокуклар турында белделәр, пенсия законнары һәм Россиядә пенсия белән тәэмин итү тарихы турында база белемнәрен алдылар. Тематик дәрес вакытында Булат Мөзәллиф улы барлык укучыларга Россия Пенсия фонды тарафыннан эшләнгән " Всё о будущей пенсии" дигән дәреслекләр таратты.

18 ноября для учащихся 8-9 классов нашей школы, на базе центра “Точка роста” был проведён единый урок пенсионной грамотности. Урок провел начальник Управления ПФРФ в Актанышском районе Республики Татарстан Басыров Булат Музаллифович. Цель образовательной кампании: сформировать у молодёжи понятие пенсионной культуры, повысив тем самым их социальную грамотность, социальную ответственность и правовую культуру. В ходе занятия, учащиеся узнали о будущих пенсионных правах, о возможностях формирования и управления накопительной частью трудовой пенсии, о правах на социальные выплаты и пособия, получили базовые знания о пенсионном законодательстве и истории пенсионного обеспечения в России.  Во время тематического урока Булат Музаллифович всем учащимся раздал учебники "Всё о будущей пенсии", разработанного ПФР.