Адрес: 423762, Республика Татарстан, Актанышский район, с.Новое Алимово, ул.Г.Тукая, д.54
Телефон: 8(85552)6-09-11; 8-927-491-23-05
E-Mail: alimovo@mail.ru; ramzilaxmetow@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Новоалимовская ООШ"
Руководитель: Ахметов Рамзиль Хузагалиевич

Новости Новоалимовской школы

Татарстан Республикасы Конституциясе көне белән!

Опубликовано: 06.11.2019

1992 елда Татарстан Республикасы Конституциясен кабул итү республиканың хәзерге хокукый системасын булдыруда әһәмиятле роль уйнады, иҗтимагый-сәяси үсешенә уңай йогынты ясады.

Төп канунда Татарстанның күпмилләтле халкы республикада хакимиятнең бердәнбер чыганагы буларак билгеләнә, кешеләрнең гражданлык иреге, милли һәм социаль тигезлеге законнар нигезендә раслана, аларның хокуклары һәм бурычлары бербөтенлеге тәэмин ителә.

Республика Конституциясе буенча хакимиятнең барлык тармаклары һәм дәрәҗәләре арасында нәтиҗәле бүленеш системасы кертелде. Президентка, Парламентка, Хөкүмәткә һәм җирле үзидарә органнарына бирелгән киң хокуклар әлеге системада хакимиятнең барлык төрләренә республикабыз алгарышы, халыкның тормыш-көнкүреш шартларын яхшырту хакына бергәләп уңышлы эшләргә хокукый нигезләр булдыру мөмкинлеге бирде.

Хакимият органнары, татарстанлыларның ныклы ышанычына, иҗтимагый берләшмәләр белән нәтиҗәле хезмәттәшлеккә, үсештәге граждан җәмгыяте институтларына таянып, бердәм рәвештә хезмәт куялар. Ә бу исә иң кыйммәтле рухи хәзинәләребез – милләтләр, диннәр һәм гражданнар арасындагы татулыкның нигезе булып тора.