Адрес: 423762, Республика Татарстан, Актанышский район, с.Новое Алимово, ул.Г.Тукая, д.54
Телефон: 8(85552)6-09-11; 8-927-491-23-05
E-Mail: alimovo@mail.ru; ramzilaxmetow@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Новоалимовская ООШ"
Руководитель: Ахметов Рамзиль Хузагалиевич

Новости Новоалимовской школы

Гармун моңы сүрелмәсен

Опубликовано: 20.12.2018

Татар халкы элек-электән үк үзенең моңы, уен коралларында оста уйнавы белән аерылып торган. Моң халыкның җанында яшәгән. Ул шатлык-куанычын да, кайгы-хәсрәтен дә моңга салып көйләгән.

19 нчы декабрь көнне гармун серләренә өйрәнүче укучыларыбызның нәтиҗәләре белән якыннан танышу максатыннан ата-аналар җыелышы үтте. Баян серләренә төшендерүче, кечкенә төймәләрдән матур көйләр өйрәтүче Флүн Фәнил улы ата-аналар белән тыгыз элемтәдә эшли. Һәрбер баланың күңеленә татар моңын салучы педагог зур тырышлык белән хезмәт итә.

Һәр укучыга нәтиҗә ясалды. Киләчәктә дә ата-аналар белән кулга-кул тотынышып, район сәхнәләрендә дә иҗат җимешләребез белән чыгыш ясарга кирәклеге әйтелде.

Гармун уйнарга өйрәнүче укучылар ата-аналар алдында үзләренең матур көйләрен яңгыраттылар. Әлеге бәйрәм чарасы әти-әниләрне бер дә ялыктырмады. Алар аны язгы һавага сусагандай, бер тында тамаша кылдылар. Мәктәбебездә талантлы укучылар күп, бары тик аларны үстерү -бездән тора. Әлфия апа кебек матур җырларны башкаручы, моңлы күңелле гармунчыларыбыз, аларның дәвамчылары – безнең укучыларыбыз булганда гына татар моңы әле сүнмәс-сүрелмәс.