Адрес: 423762, Республика Татарстан, Актанышский район, с.Новое Алимово, ул.Г.Тукая, д.54
Телефон: 8(85552)6-09-11; 8-927-491-23-05
E-Mail: alimovo@mail.ru; ramzilaxmetow@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Новоалимовская ООШ"
Руководитель: Ахметов Рамзиль Хузагалиевич

Новости Новоалимовской школы

Дәрестән тыш – мәктәп, син-безнеке!

Опубликовано: 05.09.2018

Дәрестән тыш эшчәнлек - мәктәптә белем бирүнең аерылгысыз бер өлеше, ул федераль дәүләт белем стандартын тормышка ашыруда үзенчәлекле роль уйный. Федераль дәүләт белем стандарты идеологиясе нигезендә бала шәхесенең үсеше һәрдаим укытучылар коллективының игътибар үзәгендә булырга тиеш. Шуңа күрә дә, федераль дәүләт белем стандартында “дәрестән тыш эшчәнлек” төшенчәсенә, аны оештыру юнәлешләренә махсус урын бирелгән.

Дәрестән тыш эшчәнлек - дәрес кысаларына бикләнмәгән, әмма шул ук вакытта балаларның белемен дә, зиһенен дә үстерә торган, аларның гамәли шөгыльләренә, зәвыкларына, сәләт мөмкинлекләренә уңай тәэсир иткән тәрбияви юнәлешнең бер алымы. Икенче төрле әйткәндә, дәрестән тыш эшчәнлек ул – уку эшчәнлеге кысаларыннан чыккан белем бирү эшчәнлеге, ул класстан тыш та алып барылырга мөмкин, ләкин ул белем бирү кысаларына салынган белемнәрне киңәйтүгә, тирәнәйтүгә, ныгытуга хезмәт итәргә тиеш.

"Дәрестән тыш – мәктәп, син-безнеке!" - Әлеге сүзләр эченә күпме проект эшләре, дәрестән соң эшчәнлек, түгәрәкләр керә. Мәктәбебездә баян, рәсем, хореография, көрәш түгәрәкләре оешкан рәвештә эшләп килә.