Адрес: 423752, Республика Татарстан, Актанышский район, д. Чалманарат, ул. Школьная , д.7
Телефон: +7(855)-525-32-33
E-Mail: 0331000003@edu.tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Чалманаратская ООШ"
Руководитель: Ахметова Гульнара Рафаэловна

Новости Чалманаратской ООШ

Актанышның “Туган якны өйрәнү” музеена сәяхәт/Посещение Актанышского краеведческого музея

Опубликовано: 28.03.2024

28 нче март көнне Чалманарат төп гомуми белем мәктәбе укучылары  Актанышның “Туган якны өйрәнү” музеенда булдылар. Музей хезмәткәре ата-бабаларыбызның көнкүрешен аңларга һәм асылына ныклап төшенергә ярдәм иткән төрле экспонатлар белән таныштырды, Актаныш җирлеге тарихын җентекләп аңлатты. Укучылар экспонатларны кызыксынып карадылар. Укучыларга бигрәк тә XIX гасыр ахыры – XX гасыр башы татар йорты интерьеры ошады. Укучылар бу сәяхәттән канәгать калдылар.

Сәяхәтне тәрбия эшләре буенча директор урынбасары – Ә.Р.Исрафилова оештырды, класс җитәкчеләре – Р.С.Әмирова, А.Т.Рәхимова, Ч.Р.Шәвәлиева да катнаштылар.

Музей хезмәткәре ачык йөз белән каршы алдылар һәм озатып калдылар./     28 марта ученики МБОУ “Чалманаратская ООШ” побывали в  Актанышском краеведческом музее. Сотрудница музея ознакомила с различными экспонатами, которые помогли понять быт наших предков и понять его суть, подробно рассказала об истории Актанышского поселения. Учащиеся с удовольствием слушали, с любопытством рассматривали экспонаты. Ребятам особенно понравился интерьер татарской избы конца  XIX века – XX века. Ученики остались довольны этой поездкой.

Организовала поездку ЗДВР - А.Р.Исрафилова, участвовали классные руководители - Р.С.Амирова, А.Т.Рахимова, Ч.Р.Шавалиева.

Сотрудники музея встретили и провожали с открытым сердцем.

#россиямоигоризонты

#профориентация