• Аксубаевский

Адрес: 423060, пгт. Аксубаево, ул. Школьная, д. 4А
Телефон: +7(843)-442-77-36
E-Mail: Aksuschool_2@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Аксубаевская СОШ №2"
Руководитель: Туктарова Энже Фаридовна

Укрепляем здоровье в холода / Салкында сәламәтлекне ныгытабыз

Опубликовано: 31.12.2023

Кыш-елның искиткеч вакыты, ул балаларга да, олыларга да бик күп уңай эмоцияләр бирә: бу чиста һава, ялтырап торган кар, озын Яңа ел каникуллары, тимераякта  шуу һәм тыгыз гаилә түгәрәгендә чәй эчкән уңайлы кичәләр. Кызганычка каршы, салкыннар безгә шатлык кына китерми, ә көзге-кышкы чор өчен традицион салкын тию һәм башка авырулар белән дә янап тора.

Танышу өчен белешмә:

Мәктәп укучыларына нинди чаралар күрергә кирәк:

Туклану режимын үтәгез, йоклагыз һәм чиста су эчегез.

Актив тормыш рәвеше алып барыгыз, ләкин артык тырышмагыз.

Стрессны киметергә тырышыгыз.

Бүлмәне даими җилләтегез һәм дымлы чистартыгыз.

Кулларыгызны сабын белән еш һәм җентекләп юыгыз, аеруча транспортта йөргәннән соң һәм күп кеше белән элемтәгә кергәннән соң. Әгәр кулларны юып булмый икән, спиртлы салфеткалар һәм антисептиклар кулланыгыз.

Авырсалар, өйдә калыгыз! Үзегезне һәм тирә-юньдәгеләрне куркыныч астына куймагыз.

Температураны кискен үзгәртүдән, суытудан һәм җылытудан сакланыгыз.

Уңайлы һәм һава торышына туры килгән кием киегез.

Кешеләр күп булудан сакланыгыз.

Үз-үзеңне дәвалау белән шөгыльләнмә.