Интеллектуально-развлекательная игра «Тамчы шоу» / «Тамчы шоу» интелектуаль күңел ачу уены

Опубликовано: 19.05.2021

17 мая 2021 года в МБОУ «Староибрайкинская СОШ» прошла интеллектуально-развлекательная игра «Тамчы шоу», посвященная Году родных языков. Цель мероприятия: воспитание уважения своего народа, любви к Родине, к народному творчеству, а также изучение и сохранение родного языка.

Игра прошла в форме популярной детской передачи телеканала ТНВ. В ней приняли участие обучающиеся 5-х классов. В «Тамчы шоу» также были приглашены учителя-ветераны Староибрайкинской средней школы Зуферова Роза Закиевна и Тагиров Рамиль Асхатович.

Ученики разделились на 2 команды. Каждая команда придумала себе название («Җәлил оныклары» и «Тукай оныклары»), определила командиров. В ходе игры участники отгадывали загадки, отвечали на вопросы, расставляли пропущенные буквы в словосочетаниях, узнавали знаменитых личностей по их фотографиям, вспоминали стихи поэтов. Среди командиров команд также проводились интересные конкурсы.

И, конечно же, самый сложный этап – это подведение итогов. Но в результате победила дружба. Все участники получили подарки.

Мероприятие завершилось песней «Туган телем» в исполнении Ахметовой Гузель.

____________________________________________

2021 нче елның 17 нче маенда «Иске Ибрай урта мәктәбе»ндә Туган тел һәм халыклар бердәмлеге елына багышланган «Тамчы шоу» интелектуаль күңел ачу уены узды. Чараның төп максаты : балаларда телләргә карата кызыксыну уяту, туган телдә аралашу теләге, туган телгә хөрмәт һәм мәхәббәт тәрбияләү, тарихи мираска һәм халыкның мәдәни традицияләренә сакчыл караш формалаштыруга ярдәм итү.

«Тамчы шоу» интелектуаль күңел ачу уенына мәктәбебездә балаларга белем һәм тәрбия бирүдә бар көчләрен куйган, ветеран укытучылар - Зөфәрова Роза Зәки кызы, Тагиров Рамил Әсхәт уллары чакырылган иде.

«Тамчы шоу» интелектуаль күңел ачу уены балалар өчен ТНВ каналында үткәрелә торган тапшыру формасында үтте. Анда мәктәбебезнең бишенче сыйныф укучылары катнашты. Укучылар ике командага бүленеп, үзлренең команда исемнәрен уйладылар (Җәлил оныклары, Тукай оныклары) һәм командирларын билгеләделәр. Уен барышында укучылар татар теленә һәм аның шәхесләренә багышланган сораулар бирелде, сүзтезмәләрдә төшеп калган хәрефләрне куйдылар, фотосурәтләр буенча бөек шәхесләрне танып белделәр, татар шагыйрьлренең шигырьләрен искә алдылар һәм командирлар арасында да кызыклы ярыш оештырылды.

Һәм әлбәттә иң авыр этап- нәтиҗәләр чыгару. Нәтиҗәдә дуслык җиңде. Уен ахырында һәрбер уенда катнашучыга бүләкләр тапшырылды.

«Тамчы шоу» интелектуаль күңел ачу уены Ахметова Гүзәл башкаруында «Туган телем» дип аталган җыр белән төгәлләнде.