Итоги VIII Международной олимпиады по татарскому языку и литературе / Татар теле һәм әдәбиятыннан VIII Халыкара олимпиада нәтиҗәләре

Опубликовано: 27.04.2021

Учащиеся Старомокшинской школы им.В.Ф.Тарасова Мингазова Алсу и Шарафутдинова Диля стали дипломантами VIII Международной олимпиады по татарскому языку и литературе (учитель Г.Ф. Шарафутдинова).
С 20 по 23 апреля в Поволжской Государственной академии физической культуры, спорта и туризма г. Казани прошла VIII Международная олимпиада по татарскому языку и литературе. В олимпиаде приняли участие более 500 школьников регионов России.
В ходе Олимпиады учащиеся выполняли задания по татарскому языку, татарской литературе, истории Татарстана, защищали  проект  «Татарстан – наш общий дом».
Для участников Олимпиады была подготовлена насыщенная культурная программа. В ходе ежедневных экскурсий они посетили музеи известных личностей, посмотрели спектакли, встретились с писателями и артистами.
Участниками Международной олимпиады с Аксубаевского муниципального района были  учащиеся  МБОУ “Старомокшинская СОШ им.В.Ф.Тарасова”. Ученица 8 класса Мингазова Алсу стала призерем, ученица 11 класса Шарафутдинова Диля участником Олимпиады. Учащиеся награждены дипломами Министерства образования и науки Республики Татарстан.
Поздравляем Алсу, Дилю и их руководителя, учителя татарского языка и литературы Шарафутдинову Гузель Фасхетдиновну, с большим успехом!

________

20-23 нче  апрель көннәрендә Казан шәһәренең Идел буе дәүләт физик тәрбия, спорт һәм туризм академиясендә татар теле һәм әдәбиятыннан VIII  Халыкара олимпиадасы  узды. Олимпиадада Рәсәй төбәкләреннән һәм Татарстаннан 500 дән артык  укучы катнашты.
Олимпиада барышында укучылар татар теле һәм әдәбиятыннан, Татарстан тарихыннан биремнәр эшләделәр  һәм «Татарстан – уртак йортыбыз» темасына проект яклап чыгыш ясадылар. Олимпиадада катнашучыларга оештыручылар тарафыннан бай мәдәни программа да әзерләнгән иде.  Укучылар көч сынашудан тыш, ял иттеләр, бик күп яңалыклар белән таныштылар. Һәр көн үткәрелгән экскурсияләрдә  танылган шәхесләрнең музейларында булдылар, К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театрында, Г.Камал исемендәге Татар дәүләт академия театрында спектакльләр карадылар, язучылар һәм артистлар белән очраштылыр.
Бу зур һәм мәртәбәле  олимпиадада МБГБУ “В.Ф.Тарасов исемендәге Иске Мукшы урта гомуми белем бирү мәктәбе” ннән ике укучы катнашты.  8 нче сыйныф укучысы  Минһаҗева Алсу зур уңышка ирешеп,  призлы урынга ия булды, ә 11 нче сыйныф укучысы  Шәрәфетдинова Дилә катнашучы буларак бәяләнде. Укучылар Татарстан Республикасының Мәгариф һәм фән министрлыгы Дипломы белән бүләкләнделәр.
Алсу белән Диләне һәм аларның җитәкчесе, татар теле һәм әдәбияты укытучысы,  Шәрәфетдинова Гүзәл Фәсхетдин кызын  зур уңышлары белән чын күңелдән тәбриклибез. Алга таба да белем үрләрен яулауда, хезмәтләрендә  зур уңышлар телибез.