Муниципальный конкурс «Тукай в наших сердцах» / «Тукай безнең йөрәкләрдә» бәйгесе

Опубликовано: 23.04.2021

26 апреля – знаменательная для республики дата. В этот день мы отмечаем День рождения великого татарского поэта, одного из основоположников татарской литературы – Габдуллы Тукая. Его празднование и организация различных мероприятий стали доброй традицией.

В соответствии с планом МКУ «Отдел образования», 22 апреля на базе МБОУ «Аксубаевская СОШ №1 имени В.Г.Тимирясова» прошел муниципальный конкурс «Тукай в наших сердцах». Целью и задачами данного конкурса стали воспитание любви к языку, национальным традициям, духовному богатству, выявление одаренных детей и создание условий для их развития, углубленное изучение творчества Г.Тукая.

Учащиеся выступали в различных номинациях:

- Инсценировка произведений Г.Тукая;

- «Мастер художественного слова» (чтение наизусть стихов Г.Тукая);

- «С семьей читаем Г.Тукая»;

- «Песни на слова Г.Тукая».

В конкурсе приняли участие 58 учащихся с первого по одиннадцатый класс и 11 семей. Жюри оценивало выступления учащихся по возрастным особенностям и разделило их на русские и татарские группы. Победители и призеры награждены грамотами МКУ «Отдел образования».

___________________________________________________

26 апрель – республика өчен әһәмиятле дата. Бу көнне без бөек татар шагыйре, татар әдәбиятына нигез салучыларның берсе – Габдулла Тукайның туган көнен билгеләп үтәбез. Аны бәйрәм итү, төрле чаралар оештыру матур бер традициягә әйләнде.

МКУ «Мәгариф бүлеге» планы нигезендә бүген, 22нче апрель көнне, «В.Г.Тимирясов исемендәге Аксубай 1нче урта гомуми белем бирү мәктәбе» базасында «Тукай безнең йөрәкләрдә» дип аталган муниципаль бәйге узды. Бәйгедә төрле номинацияләрдә 1- 11 сыйныф укучылары катнашты.

Бәйгенең максаты һәм бурычлары булып, телебезгә, милли гореф-гадәтләргә, рухи байлыгыбызга мәхәббәт тәрбияләү, сәләтле балаларны ачыклау һәм аларның үсеше өчен шартлар тудыру, иҗадилыкка омтылыш тәрбияләү, Г.Тукай иҗатын тирәнрәк өйрәнү тора.

Укучылар түбәнге номинацияләр буенча чыгыш ясадылар:

- Тукай әсәрләрен сәхнәләштерү;

- «Нәфис сүз остасы» (Г.Тукай шигырьләрен яттан сөйләү);

- «Гаиләбез белән Тукайны укыйбыз»;

- «Тукай сүзләренә иҗат ителгән җырлар».

Бәйгедә 58 укучы һәм 11 гаилә катнашты. Жюри әгъзалары укучыларның чыгышын яшь үзенчәлекләренә һәм рус, татар төркемнәренә бүлеп бәяләде. Җиңүчеләр һәм призерлар МКУ «Мәгариф бүлеге» грамоталары белән бүләкләнде.