Конкурс «Мудрые и находчивые» / «Тапкырлар һәм зирәкләр» бәйгесе

Опубликовано: 18.03.2021

12 марта в МБОУ «Старомокшинская СОШ имени В.Ф.Тарасова» прошел конкурс «Мудрые и находчивые», приуроченный Году родного языка и народного единства в Татарстане. В конкурсе учавствовали 7-е и 8-е классы. Команды проверили себя в различных испытаниях: «Юные писатели», «В стране поэзии», «Путешествие в страну пословиц», «Волшебный сундук», «Игра в Тюбетейки», «Я тебе, ты мне», «Капитаны, вперед!». Мероприятие сопровождалось выступлением детского ансамбля «Сандугачкай». Обе команды не подвели, зрители болели за свои команды. Победителем стала команда «Умельцы». Детям, участвовавшим в игре, были вручены памятные подарки. Завершили конкурс учащиеся песней «Туган тел», ставшей гимном татарского народа.

___________________________________________________

12 нче март көнне «В.Ф.Тарасов исемендәге Иске Мукшы урта гомуми белем бирү мәктәбе»ндә Татарстанда Туган тел һәм халыклар бердәмлеге елы уңаеннан «Тапкырлар һәм зирәкләр» бәйгесе үткәрелде. Бәйгедә 7нче һәм 8 нче сыйныф укучылары көч сынашты. Командалар үзләрен төрле яктан сынадылар: «Тел чарлау», «Яшь язучылар», «Шигърият илендә», «Мәкальләр иленә сәяхәт», «Серле сандык», «Түбәтәй уены»,

«Хикмәтле тартма», «Мин сиңа, син миңа», «Капитаннар алга!». Чара «Сандугачкай» балалар ансамбленең чыгышы белән үрелеп барды.

Ике команда да сынатмады, килгән кунаклар командаларны хуплап җан атып утырдылар. «Зирәкләр» командасы җиңүче дип табылды. Уенда катнашкан балаларга истәлек бүләкләре тапшырылды. Бәйгене укучылар татар халкының гимны булган «Туган тел» җыры белән тәмамладылар.