Урок цифры по теме «Беспилотный транспорт» / «Пилотсыз транспорт» темасы буенча саннар дәресе

Опубликовано: 09.03.2021

С 10 по 28 марта 2021 года в школах Аксубаевского района пройдет «Урок цифры» по теме «Беспилотный транспорт». Вебинар для педагогов планируется к проведению 9 марта 2021 года в 14:00 и будет доступен на сайте Урока Цифры по адресу вебинар.урокцифры.рф.

Новый урок всероссийской акции подготовлен экспертами Яндекса в рамках Образовательной инициативы при поддержке Минцифры России, Минпросвещения России, организации «Цифровая экономика» и компаний партнеров из числа лидеров цифровой экономики.

Ученики и преподаватели смогут заглянуть «под капот» беспилотных автомобилей и понять принципы их работы.

Цель нового урока – рассказать школьникам 1-11 классов о технологиях в основе беспилотных автомобилей и процессах, которые позволяют машине строить эффективный и безопасный маршрут.

Специалисты компании Яндекс поделятся своим опытом разработки и на примере данных с реальных автомобилей пошагово разберут принципы работы автономного транспорта.

Урок состоит из видеороликов с объяснениями и интерактивных тренажеров для закрепления знаний.

Выполнить задания можно в любое время: в школе с учителем или дома, самостоятельно либо с родителями.

Преподаватели смогут воспользоваться методическими указаниями, чтобы провести занятие в классе.

Три версии материалов адаптированы для школьников разного возраста — задания отличаются уровнями сложности и детализации. Ученикам предстоит определить местоположение автомобиля, используя карты и данные сенсоров, предсказать поведение других участников движения и составить или доработать маршрут.

Все материалы будут доступны на сайте урокцифры.рф.

________________________________________________________

2021 елның 10-28 мартында Аксубай районы мәктәпләрендә «Пилотсыз транспорт» темасы буенча саннар дәресе узачак. Педагоглар өчен вебинар 2021 елның 9 мартында 14:00 сәгатьтә үткәрү планлаштырыла.

Бөтенроссия акциясенең яңа дәресе Яндекс экспертлары тарафыннан белем бирү инициативасы кысаларында Россия Сәламәтлек саклау министрлыгы, Россия Мәгариф һәм фән министрлыгы, «Цифрлы икътисад» оешмасы һәм санлы икътисад лидерлары арасыннан партнер компанияләре ярдәмендә әзерләнде.

Укучылар һәм укытучылар пилотсыз автомобильләрнең «капотына» карый һәм аларның эш принципларын аңлый алачаклар.

Яңа дәреснең максаты-1-11 сыйныф укучыларына пилотсыз автомобильләргә нигезләнгән технологияләр һәм машинага нәтиҗәле һәм куркынычсыз маршрут төзергә мөмкинлек бирә торган алымнар турында сөйләү.

Яндекс компаниясе белгечләре үз тәҗрибәләре белән уртаклашачак һәм реаль автомобильләрдән алынган мәгълүматлар үрнәгендә автоном транспортның эш принциплары белән танышачак.

Дәрес, белемнәрне ныгыту өчен, аңлатмалы видеороликлардан һәм интерактив тренажерлардан тора.

Биремнәрне теләсә кайсы вакытта башкарырга мөмкин: укытучы белән мәктәптә, өйдә мөстәкыйль рәвештә, яки ата-аналар белән.

Укытучылар дәресне сыйныфта үткәрү өчен методик күрсәтмәләрдән файдалана алалар.

Материалларның өч варианты да  төрле яшьтәге мәктәп укучылары өчен җайлаштырылган — биремнәр катлаулылык дәрәҗәләре белән аерылып тора. Укучыларга автомобильнең урнашу урынын, сенсор карталарыннан һәм мәгълүматларыннан файдаланып  билгеләргә, хәрәкәтнең башка катнашучылары тәртибен алдан фаразларга һәм маршрутны төзергә яки эшләп бетерергә туры киләчәк. Барлык материаллар да (урокцифры.рф) сайтта урнаштырылачак.