Сроки написания итогового сочинения в 11 классах перенесены, итоговое собеседование в 9 классах пройдет дистанционно / 11 нче сыйныфларда йомгаклау иншасын язу вакыты күчерелде, 9 нчы сыйныфларда йомгаклау әңгәмәсе дистанцион рәвештә узачак

Опубликовано: 30.11.2020

Проведение итогового сочинения (изложения) для выпускников 11 классов перенесено в связи с неблагоприятной эпидемиологической ситуацией. Оно пройдет 5 апреля 2021 года. Такое решение согласовано Рособрнадзором и Минпросвещения России и одобрено на заседании Оперативного штаба по предупреждению завоза и распространения новой коронавирусной инфекции на территории Российской Федерации.

Успешное написание итогового сочинения является для выпускников 11 классов допуском к государственной итоговой аттестации. Обучающиеся с ограниченными возможностями здоровья вместо итогового сочинения вправе выбрать написание изложения.

Также на заседании Оперативного штаба принято решение об изменении формата проведения итогового собеседования по русскому языку, которое является допуском к государственной итоговой аттестации для выпускников 9 классов. Согласно расписанию, итоговое собеседование должно пройти 10 февраля 2021 года и в дополнительные сроки 10 марта и 17 мая 2021 года. При сохранении неблагоприятной эпидемиологической обстановки собеседование будет проводиться в эти сроки по решению региональных органов исполнительной власти в дистанционном формате с использованием информационно-коммуникационных технологий.

Минпросвещения и Рособрнадзор подготовили нормативный правовой акт, устанавливающий новые сроки проведения итогового сочинения (изложения) в 2020/2021 учебном году.

__________________________________________________________

11 нче сыйныф укучылары өчен йомгаклау иншасын (изложение) үткәрү эпидемиологик хәлнең начараюына бәйле рәвештә күчерелде, ул 2021 нче елның 5 нче апрелендә узачак. Мондый карар Рособрнадзор һәм Россия Мәгариф һәм фән министрлыгы тарафыннан килешенде һәм Россия Федерациясе территориясендә яңа коронавирус инфекциясен кертүне һәм таратуны кисәтү буенча оператив штаб утырышында хупланды.

Йомгаклау иншасының уңышлы язылуы 11 нче сыйныф укучылары өчен дәүләт йомгаклау аттестациясенә керү өчен юл булып тора. Сәламәтлек мөмкинлекләре чикле укучылар йомгаклау иншасы урынына изложение язуны сайларга хокуклы.

Шулай ук оператив штаб утырышында рус теле буенча йомгаклау әңгәмәсен уздыру форматын үзгәртү турында Карар кабул ителде, ул 9 нчы сыйныфны тәмамлаучылар өчен дәүләт йомгаклау аттестациясенә кертелә. Расписание буенча, йомгаклау әңгәмәсе 2021 елның 10 февралендә һәм 2021 елның 10 март һәм 17 маенда (өстәмә срокта) узарга тиеш. Эпидемиологик хәлнең начар булуын исәпкә алып, әңгәмә мәгълүмати-коммуникацион технологияләр кулланып, региональ башкарма хакимият органнары карары буенча, дистанцион форматта үткәреләчәк.

Мәгариф һәм фән министрлыгы һәм мәгариф өлкәсендә күзәтчелек итү буенча Федераль хезмәт 2020/2021 уку елында йомгаклау иншасын (изложение) үткәрүнең яңа срокларын билгели торган норматив хокукый акт әзерләде.