С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

«Тотальный диктант» в Аксубаевском районе / Аксубай районында «Тоталь диктант»

Опубликовано: 17.10.2020

17 октября 2020 года на базе шести школ района прошла Международная образовательная акция «Тотальный диктант» по русскому языку. В акции приняли участие 96 школьников и 24 педагога.
В этом году автором диктанта стал писатель, лауреат литературной премии "Национальный бестселлер" Андрей Геласимов. Специально для акции он подготовил четыре части текста, посвященные основателю теоретической космонавтики Константину Циолковскому.
Учащиеся и педагоги писали диктант под диктовку высокопрофессиональных учителей русского языка и литературы в следующих школах:
- МБОУ "Аксубаевская СОШ №2",
- МБОУ «Савгачевская СОШ»,
- МБОУ "Староибрайкинская СОШ",
- МБОУ «Староильдеряковская СОШ»,
- МБОУ "Старомокшинская СОШ им. В.Ф.Тарасова",
- МБОУ "Старотимошкинская СОШ".
Обучающиеся и педагоги остальных школ смогли участвовать онлайн через специальную форму на официальном сайте проекта под трансляцию на https://totaldict.ru/.

_______________________________

2020нче елның 17нче октябрендә районның алты мәктәбе базасында рус теле буенча «Тоталь диктант» Халыкара белем бирү акциясе узды. Акциядә 96 укучы һәм 24 педагог катнашты.

Тоталь диктант-барлык теләүчеләр өчен ирекле диктант формасында ел саен үткәрелә торган агарту акциясе. Бу-активистлар һәм волонтерлар көче белән тормышка ашырыла торган иҗтимагый проект. Акциянең оештыручысы-Новосибирскида урнашкан «Тоталь диктант» фонды.  Диктантта яше, җенесе, белеме, дине, һөнәре, гаилә хәле, мәнфәгатьләре һәм сәяси карашлары нинди булуга карамастан, теләгән һәркем катнаша ала. Тоталь диктантның уникаль тексты авторы-ел саен танылган язучы.

Быел диктант авторы-язучы, "Милли бестселлер" әдәби премиясе лауреаты Андрей Геласимов. Акция өчен ул теоретик космонавтикага нигез салучы Константин Циолковскийга багышланган тексттан дүрт өзек әзерләде.

Югары профессиональ дәрәҗәдәге рус теле һәм әдәбияты укытучылары:

-“Аксубай 2нче  урта гомуми белем бирү мәктәбе”,

- “Савгач урта гомуми белем бирү мәктәбе”,

-“Иске Ибрай урта гомуми белем бирү мәктәбе",

- “Иске Ильдеряк урта гомуми белем бирү мәктәбе”,

- “В. Ф. Тарасов исемендәге Иске Мукшы урта гомуми белем мәктәбе",

-“Иске Тимошкино урта  гомуми белем бирү мәктәбе”ндә диктант яздырдылар.

Калган мәктәп укучылары һәм укытучылары проектның рәсми сайтына кереп https://totaldict.ru/, онлайн трансляция аша катнаша алдылар.