Международный день грамотности / Халыкара грамоталылык көне

Опубликовано: 08.09.2020

Сегодня во всех школах района с участием учащихся 1-11 классов прошли уроки и внеклассные мероприятия, посвященные Международному дню грамотности.
Международный день грамотности учреждён ЮНЕСКО в 1966 году по рекомендации «Всемирной конференции министров образования по ликвидации неграмотности», состоявшейся в Тегеране в сентябре 1965 года. Его цель — напомнить о важности грамотности в жизни людей и общества и о необходимости укрепления усилий по ее распространению. Дата празднования 8 сентября — день торжественного открытия этой конференции.

_________

Бүген районның барлык мәктәпләрендә 1-11нче сыйныф укучылары катнашында Халыкара грамоталылык көненә багышланган дәресләр һәм класстан тыш чаралар узды.
Халыкара грамоталылык көне 1965нче елда Тегеранда узган «Белемсезлекне бетерү буенча мәгариф министрларының Бөтендөнья конференциясе» тәкъдиме буенча 1966 нчы елда гамәлгә куелган. Аның максаты-кешеләр һәм җәмгыять тормышында грамоталылыкның мөһимлеге һәм аның әһәмиятлелеген аңлату буенча ныклы эш алып бару  кирәклеге турында искәртү. 8 сентябрь - бәйрәм итү һәм конференцияне тантаналы ачу көне.