Семинар-совещание учителей родного ( татарского) языка и литературы по теме: «Национальное воспитание – актуальная проблема современности» / «Милли тәрбия - заманның актуаль мәсьәләсе» дигән темага туган (татар) теле һәм әдәбияты укытучыларының семинар-киңәшмәсе

Опубликовано: 14.11.2019

Сегодня на базе МБОУ «Аксубаевская СОШ№2» состоялся очередной семинар-совещание учителей родного (татарского) языка и литературы. В совещании принял участие 21 учитель из общеобразовательных организаций района.
В первой части семинара-совещания учителя МБОУ «Аксубаевская СОШ №2» показали открытые уроки: Яруллина Г.М. в 1 классе на тему «Буква С, звук с»; Хасанова О.Н. во 2 классе на тему «Наша семья»; Багаутдинова Ч.М. в 6 классе на тему «Образование числительных»; Хамидуллина Р.Р. в 9 классе на тему «Выбор профессии». Учителя высоко оценили высокий уровень подготовки к урокам, соответствие их требованиям федеральных государственных стандартов.
Во второй части совещания выступили учителя МБОУ «Чувенорускинская ООШ» Сафиуллина Т.З. по теме «Пути развития национального воспитания» и Давлетшина Л.А., учитель МБОУ «Аксубаевская №3» по теме «Особенности национального воспитания».
В конце мероприятия участники обменялись мнениями об олимпиаде, конкурсах, подготовке к экзаменам.

____________________________________

Бүген «Аксубай 2нче урта гомуми белем бирү мәктәбе» базасында туган (татар) теле һәм әдәбияты укытучыларының чираттагы семинар-киңәшмәсе узды. Киңәшмәдә районның төрле белем бирү оешмаларыннан 21 укытучы катнашты.
Семинар-киңәшмәнең беренче өлешендә «Аксубай 2нче урта гомуми белем бирү мәктәбе» укытучылары: Яруллина Г.М. 1нче сыйныфта «С хәрефе, с авазы»; Хасанова О.Н. 2нче сыйныфта «Безнең гаилә»; Багаветдинова Ч.М. 6нчы сыйныфта «Сан ясалышы»; Хамидуллина Р.Р. 9нчы сыйныфта «Һөнәр сайлау» дигән темаларга ачык дәрес күрсәттеләр. Дәресләрнең югары дәрәҗәдә әзерлекле булуын, федераль дәүләт стандартлары таләпләренә туры китереп төзелүен укытучылар югары бәяләделәр.
Киңәшмәнең икенче өлешендә «Чувенорускино төп мәктәбе» укытучысы Сафиуллина Т.З. «Милли тәрбиянең үсеш юллары», «Аксубай 3нче урта гомуми белем бирү мәктәбе» укытучысы Давлетшина Л.Ә. «Милли тәрбия үзенчәлекләре» дигән темаларга чыгыш ясады.
Соңыннан олимпиада, конкурслар турында, имтиханнарга эзерлек буенча фикер алыштылар. «Аксубай 2нче урта гомуми белем бирү мәктәбе» укытучыларына, мәктәп җитәкчеләренә киңәшмәне үткәрүдә ярдәм иткәннәре өчен рәхмәт белдерделәр.