Августовское совещание учителей родного (чувашского) языка и литературы / Туган (чуваш) теле һәм әдәбияты укытучыларының август киңәшмәсе

Опубликовано: 27.08.2019

В 26 августа 2019 года на базе «Аксубаевской СОШ №3» состоялось инструктивно-методическое заседание учителей родного (чувашского) языка и литературы. Оно проходило по теме «Современному учителю – современные требования» и полностью посвящалось эффективной работе преподавателей и повышению качества образования по данному предмету.
Заседание вела методист МКУ «Отдел образования» Зульфира Ринатовна Ислямова. Аналитическую часть заседания озвучила руководитель РМО Васикова И.С. Она отметила позитивные стороны работы учителей: активное участие учителей родного (чувашского) языка в республиканском семинаре, а также достижения олимпиадного движения – педагоги подготовили трех призеров заключительного этапа республиканской олимпиады, результаты ОГЭ показали 80% качества знаний, что тоже выше по показателю прошлого года. Недоработками остаются: слабое участие в профессиональных очных конкурсах - всего два учителя высшей квалификационной категории.
В информационной части учителя Титова Е.Н. МБОУ «Староузеевская СОШ», Никонова С. В. МБОУ «Чувенорускинская ООШ», Мошкова Л.И., МБОУ «Сунчелеевская СОШ имени академика Н.Т.Саврукова», Сидорова А. Б. МБОУ «Савгачевская СОШ» презентовали свой богатый опыт работы с обучающимися.
В практической части следующие учителя показывали мастер-классы: Захарова В. В. МБОУ «Старосаврушская ООШ», Яковлева А.П. МБОУ «Емелькинская СОШ». Охвачены были темы повышения качества грамотности, компетентностному подходу и современным требованиям по ФГОС.
На заседании также согласован план работы РМО на 2019-2020 учебный год. Даны рекомендации по составлению индивидуальных планов работы.

__________________________________________

2019нчы елның 26нчы августында “3нче Аксубай урта гомуми белем бирү мәктәбе” базасында туган (чуваш) теле һәм әдәбияты укытучыларының инструктив-методик киңәшмәсе узды. Ул «Заман укытучысына – заманча таләпләр» дигән тема буенча үтте. Укытучыларның нәтиҗәле эшенә һәм бу фән буенча белем бирү сыйфатын күтәрүгә багышланган иде.
Утырышны “Мәгариф бүлеге” методисты Зөлфирә Ринат кызы Ислямова алып барды. Утырышның беренче өлешендә, РМБ җитәкчесе “Иске Савруш төп белем бирү мәктәбе”нең туган (чуваш) теле һәм әдәбияты укытучысы И. С. Васикова чыгыш ясады. Ул укытучылар эшенең уңай якларын билгеләп үтте: укытучыларның республика семинарында актив катнашуы, анда мастер-класслар, олимпиада хәрәкәтендә – республикада 3 призер, белем сыйфаты буенча ТДИ – 80%, бу да узган ел күрсәткеченнән югарырак булуы турында сөйләде.
Киңәшмәнең икенче өлешендә, “Иске Үзи урта гомуми белем бирү мәктәбе”ннән Титова Е. Н., “Чувенорускино төп белем бирү мәктәбе”ннән Никонова С. В., “Академик Н.Т.Савруков исемендәге Сөнчәле урта гомуми белем бирү мәктәбе”ннән Мошкова Л. И., “Савгач урта гомуми белем бирү мәктәбе”ннән Сидорова А. Б. чыгыш ясады. Алар үзләренең бай эш тәҗрибәләре белән уртаклашты. .
Киңәшмәнең гамәли өлешендә, “Иске Савруш төп мәктәбе”ннән Захарова В. В., “Емелькино урта гомуми белем бирү мәктәбе”ннән Яковлева А. П.мастер-класслар күрсәтте. Белем сыйфатын күтәрү, ФГОС буенча компетентлы якын килү һәм заманча таләпләргә җавап бирү темалары яктыртылды.
Утырышта шулай ук 2019-2020нче уку елына эш планы расланды. Индивидуаль эш планнарын төзү буенча күрсәтмәләр бирелде.