VII Международная олимпиада по татарскому языку и литературе / / Татар теле һәм әдәбияты буенча VII Халыкара олимпиада

Опубликовано: 26.04.2019

Во исполнение государственной программы Республике Татарстан «Сохранение, изучение и развитие государственных языков и других языков В Республике Татарстан на 2014-2021 годы» и в целях создания дополнительных условий для сохранения и поддержки развития татарского языка и литературы, татарской культуры в субъектах Российской Федерации, а также за рубежом, Министерством образования и науки Республики Татарстан с 22 по 25 апреля 2019 года проводилась VII Международная олимпиада по татарскому языку и литературы.
От Аксубаевского района в олимпиаде приняли участие: ученицы МБОУ «Старомокшинская СОШ им. В.Ф.Тарасова» Шарафутдинова Диля (9 класс, учитель Шарафутдинова Гузель Фасхетдиновна), Сулейманова Айназ (10 класс, учитель Мирзянова Назия Сантбурхановна), Алембикова Лейла (11 класс, учитель Шарафутдинова Гузель Фасхетдиновна) и ученица 8 класса МБОУ «Новодемкинская ООШ имени Н.Думави» Мирзина Гульнара (учитель Абдушева Гульназ Анасовна). Все они стали дипломантами конкурса.
Ученики продемонстрировали свои знания татарского языка, татарской литературы, истории Татарстана и защитили проект «Татарстан в мировом пространстве». Для участников олимпиады были организованы экскурсии по Татарскому государственному академическому театру имени Г.Камала и Театру драмы и комедии имени К.Тинчурина.
_______________________________________

«2014-2021 елларга Татарстан Республикасында дәүләт телләрен һәм башка телләрне саклау, өйрәнү һәм үстерү» Татарстан Республикасы дәүләт программасын үтәү йөзеннән һәм Россия Федерациясе субъектларында, шулай ук чит илләрдә татар телен һәм әдәбиятын, татар мәдәниятен саклау һәм үстерүгә ярдәм итү өчен өстәмә шартлар тудыру максатларында Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән Министрлыгы 2019 елның 22-25 апрелендә татар теле һәм әдәбияты буенча VII Халыкара олимпиада үткәрде.
Олимпиадада Аксубай районы МБГБУ “Иске Мукшы урта гомуми белем мәктәбе”ннән 9 нчы сыйныф укучысы Шәрәфетдинова Дилә (укытучысы Шәрәфетдинова Гүзәл Фәсхетдин кызы), 10 нчы сыйныф укучысы Сөләйманова Айназ (укытучысы Мирҗанова Наҗия Сантборхан кызы) 11 нче сыйныф укучысы Алембикова Ләйлә (укытучысы Шәрәфетдинова Гүзәл Фәсхетдин кызы), МБГБУ "Нәҗип Думави исемендәге Яңа Дума төп гомуми белем мәктәбе"ннән 8 нче сыйныф укучысы Мирзина Гөлнара (укытучысы Абдушева Гөлназ Әнәс кызы) катнашып, дипломант иясе булдылар. Укучылар татар теле, татар әдәбияты, Татарстан тарихы буенча белемнәрен сынадылар һәм “Дөнья киңлегендә Татарстан” дигән темага проект якладылар. Оештыручылар балаларның ял вакытларын да файдалы итеп оештырган иде. Балалар К. Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театрына, Г.Камал исемендәге Татар дәүләт академия театрына, Казан шәһәрләре музейларына экскурсиягә бардылар.
Сәләтле балалар - илебез киләчәге. Шундый сәләтле балаларыбыз булганда милләтебез дә, телебез дә чәчәк атар диеп ышанасы килә.