Конкурс молодых писателей «Илһам» объявляет новые таланты / “Илһам” яшь язучылар бәйгесе яңа талантлар барлый

Опубликовано: 29.04.2019

В целях сохранения и развития татарского языка, литературы, культуры, стимулирования интереса к литературе, искусству, выявления молодых талантов, способных к литературному творчеству, популяризации и поддержки молодых писателей ежегодно проводится Всероссийский конкурс молодых писателей «Илһам».
Конкурс проводится по нескольким номинациям: молодой поэт, молодой прозаик, молодой драматург и молодой журналист. По условиям конкурса, среди произведений учащихся отбираются лучшие, а их авторам на заключительном вечере вручается поощрительный приз. Среди произведений, отобранных в 1-м туре, ежегодно публикуются литературные альманахи, размещенные на сайте Министерства образования и науки РТ, Союза писателей РТ, Казанского федерального университета.
В этом году на конкурс поступило 1624 работы из муниципальных образований и регионов Российской Федерации. Второй тур проводился в марте 2019 года в отдельных муниципальных образованиях. Финальный тур прошел в центре Деревни Универсиады в Казани. В этом престижном конкурсе приняли участие ученица 9 класса МБОУ «Старокиязлинская ООШ» Залялиева Лейсан, занявшая 3 место в номинации «Юный прозаик» (учитель Камалова Зульфира Салихзяновна), ученица 10 класса МБОУ «Старомокшинская СОШ» Сулейманова Айназ, занявшая 2 место в номинации «Молодой журналист» (учитель Мирзянова Назия Сантбурхановна) и ученица 11 класса МБОУ «Старомокшинская СОШ» Алимбикова Лейла, занявшая 3 место в номинации «Молодой поэт» (учитель Шарафутдинова Гузель Фасхутдиновна).
Министерством образования и науки РТ были вручены дипломы и ценные сертификаты. Творческие работы учащихся были опубликованы в литературном альманахе.

__________________________________

Татар телен, әдәбиятын, мәдәниятен саклау һәм үстерү, укучыларда әдәбият, сәнгатькә кызыксыну уяту, әдәби иҗатка сәләте булган яшь талантларны барлау, яшь язучыларны популярлаштыру,аларның осталыгын үстерүгә ярдәм итү максатыннан ел саен «Илһам» Бөтенрәсәй яшь язучылар бәйгесе үткәрелә. Бәйге берничә номинациядә уза: яшь шагыйрь, яшь прозаик, яшь драматург һәм яшь журналист. Бәйге шартлары буенча, укучылар әсәрләре арасыннан иң яхшылары сайлап алынып, аларның авторларына йомгаклау кичәсендә кызыксындыру бүләге тапшырыла. 1 нче турда сайлап алынган әсәрләрдән ел да әдәби альманах бастырыла, алар Мәгариф һәм фән министрлыгы, Татарстан язучылар берлеге, Казан федераль университеты сайтына да урнаштырыла. Быел бәйгегә Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләреннән һәм Россия Федерациясе төбәкләреннән 1624 эш кабул ителгән. Икенче тур 2019 елның март аенда, республиканы зоналарга бүлеп, аерым муниципаль берәмлекләрдә уздырылды. Финал туры Казанның Универсиада авылы үзәгендә узды.Бу мәртәбәле бәйгедә Аксубай районы МБГБУ “Иске Кыязлы төп гомуми белем бирү мәктәбе”ннән 9 нчы сыйныф укучысы Җәләлиева Ләйсән “Яшь прозаик” номинациясендә 3 нче урын (укытучысы Камалова Зөлфирә Салихҗан кызы), МБГБУ “Иске Мукшы урта гомуми белем мәктәбе”ннән 10 нчы сыйныф укучысы Сөләйманова Айназ “Яшь журналист” номинациясендә 2 нче урын (укытучысы Мирҗанова Наҗия Сантборхан кызы) һәм шул ук мәктәптән 11 нче сыйныф укучысы Алембикова Ләйлә “Яшь шагыйрь” номинациясендә 3 нче урын (укытучысы Шәрәфетдинова Гүзәл Фәсхетдин кызы) алып җиңү яуладылар. Иҗади каләм тирбәтүче яшь укучы кызларыбызга Мәгариф һәм фән министрлыгы тарафыннан дипломнар һәм кыйммәтле сертификатлар тапшырылды. Укучыларның иҗади эшләре әдәби альманахка бастырылды.