С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

«Родной язык-загадочный язык» - интеллектуальный турнир / «Туган телем-серле тел» – интеллектуальный турнир

Опубликовано: 04.03.2019

28 февраля на базе МБОУ «Савгачевская СОШ» прошел интеллектуальный турнир среди обучающихся чувашских школ.
В турнире приняли участие команды МБОУ «Емелькинская СОШ», МБОУ «Савгачевская СОШ», МБОУ «Староильдеряковская СОШ», МБОУ «Сунчелеевская СОШ имени Н.Т.Саврукова», МБОУ «Старотимошкинская СОШ».
Мероприятие проводилось в целях развития познавательных интересов учащихся, достижения высоких результатов в интеллектуальном труде, выявления одаренных детей, развития у детей творческих способностей, интеллектуального потенциала, а также выявления новых идей и интереса к исследовательской деятельности.
Турнир проходил в три этапа. Были созданы все условия для проведения мероприятия. Учащиеся показали свои знания о традициях, о культуре, о известных личностях своего народа. После каждого тура они исполнили чувашские песни, танцы, а жюри подводило итоги. После третьего тура прошли соревнования капитанов. Жюри были оценены методы командной работы капитанов, в рамках которой надо было инсценировать отрывок из предложенного произведения. Каждый капитан всерьез отнесся к этому и получил высокие баллы.
В итоге МБОУ «СавгачевскаяСОШ» заняла 1-е место, МБОУ «Емелькинская СОШ» 2-е место, МБОУ «Старотимошкинская СОШ», МБОУ «Староильдеряковская СОШ», МБОУ «Сунчелеевская СОШ имени Н.Т.Саврукова» - 3-е место. Победители и призеры были награждены дипломами МКУ «Отдел образования». Подготовившие их учителя были награждены грамотами
Мы очень обрадовались, увидев учащихся, знающих и уважающих свой язык, нацию, традиции.
Благодарим и желаем успехов всем участникам мероприятия и подготовившим их учителям!

____________________________________________________________

28нче февраль көнне «Туган телем –серле тел» конкурс кысаларында «Савгач урта гомуми белем бирү мәктәбе» базасында чуаш мәктәпләре арасында интеллектуаль турнир узды. Турнирда «Емелькино урта гомуми белем бирү мәктәбе», «Савгач урта гомуми белем бирү мәктәбе», «Иске Ильдеряк урта гомуми белем бирү мәктәбе», «Н.Т.Савруков исемендәге Сөнчәле урта гомуми белем бирү мәктәбе», «Иске Тимошкино урта гомуми белем бирү мәктәбе» катнашты.
Чара түбәндәге максатлардан чыгып үткәрелде: укучыларның танып-белү кызыксынуларын үстерү, интеллектуаль хезмәттә югары нәтиҗәләргә ирешергә сәләтле талантлы балаларны ачыклау, аларга ярдәм итү һәм кызыксындыру; балаларда иҗади сәләтләрне, интеллектуаль потенциалны, стандарт булмаган фикерләү сәләтен, яңа идеяләрне ачыклау һәм тикшеренү эшчәнлегенә кызыксыну уяту сәләтен үстерү.
Турнир өч этапта узды. Чараны уздыру өчен бөтен мөмкинлекләр тудырылган иде. Укучылар үз милләтенең гореф-гадәтләрен, мәдәниятын, танылган шәхесләрен белүләрен күрсәттеләр. Һәр турдан соң, милләт җырларын, биюләрен башкардылар, ә жюри нәтиҗәләр чыгара барды. Өченче турдан соң, капитаннар ярышы булды. Капитаннарның командалар белән эшләү алымнары бәяләнде. Бирелгән өзекне сәхнәләштереп күрсәтергә иде. Һәр капитан моңа җитди карады һәм югары баллар алды. Нәтиҗәдә, «Савгач урта гомуми белем бирү мәктәбе» - 1дәрәҗә, «Емелькино урта гомуми белем бирү мәктәбе» 2 дәрәҗә, «Иске Ильдеряк урта гомуми белем бирү мәктәбе», «Н.Т.Савруков исемендәге Сөнчәле урта гомуми белем бирү мәктәбе», «Иске Тимошкино урта гомуми белем бирү мәктәбе» -3 дәрәҗә дипломга ия булдылар. Аларны әзерләгән укытучылар грамоталар белән бүләкләнделәр.
Бу очрашудан укучылар кыйммәтле һәм кирәкле, файдалы мәгълүмат белән таралыштылар. Без теленә, милләтенә, гореф-гадәтләренә тугъры булган укучыларны күреп сөендек.
Чарада катнашкан укучыларга, аларны әзерләгән укытучыларга рәхмәт белдерәбез һәм уңышлар телибез.