Районный семинар учителей русского языка и литературы / Рус теле һәм әдәбияты укытучыларының район семинары

Опубликовано: 23.01.2019

Сегодня на базе Новоибрайкинской СОШ состоялся районный семинар учителей русского языка и литературы по теме «Реализация требований ФГОС на уроках русского языка и литературы».

В рамках семинара учителя русского языка и литературы Новомбрайкинской СОШ Камалова Ф.Р., Хайрутдинова Э.Х. и Мустафина И.М. на высокопрофессиональном уровне провели открытые уроки в 5, 7 и 8 классах в соответствии с ФГОС ООО.
После самоанализа и анализа уроков учителя русского языка и литературы за круглым столом обсудили вопросы:
- об итогах муниципального этапа Республиканской и Всероссийской олимпиады школьников по русскому языку и литературе, итогового сочинения по литературе в 11 классах от 5.12.2018г., МДКР по русскому языку за I полугодие 2018-2019 учебного года, тренировочного тестирования в форме ЕГЭ по русскому языку обучающихся 11 классов от 21.01.2019 г.;
- об особенностях тренировочного итогового собеседования по русскому языку обучающихся 9 классов от 16.01.2019 г.;
- о системе подготовки к ГИА;
- работе по УМК Быстровой Е.А., Кибиревой Л.В. в национальной школе в соответствии с ФГОС;
- о роли домашней работы при открытии новых знаний в соответствии с ФГОС.
По отзывам учителей, семинар получился очень действенным, практичным и полезным. Участники семинара выражают благодарность администрации и работникам школы за умелую организацию мероприятия.

Бүген Яңа Ибрай урта мәктәбендә рус теле һәм әдәбияты укытучыларының «Рус теле һәм әдәбияты дәресләрендә ФГОС таләпләрен тормышка ашыру " темасына район семинары узды. Семинар кысаларында Яңа Ибрай урта мәктәбенең рус теле һәм әдәбияты укытучысы Камалова Ф. Р., Хәйретдинова Э. Х. һәм Мостафина И. М. югары профессиональ дәрәҗәдә 5, 7 һәм 8 сыйныфларда ачык дәресләр үткәрделәр. Дәресләрне анализлаганнан соң, түгәрәк өстәл артында рус теле һәм әдәбияты укытучылары түбәндәге сораулар буенча фикер алыштылар:

- рус теле һәм әдәбияты буенча республика һәм Бөтенроссия мәктәп укучылары олимпиадасының муниципаль этабы, рус әдәбияты буенча 2018 елның 5 нче декабрендә кабул ителгән 11 нче сыйныфларда йомгаклау иншасы турында;

2018-2019 нчы уку елының I яртыеллыгында рус теле буенча МДКР, 11 нче сыйныф укучыларының рус теле буенча БДИ формасындагы күнекмә тестлары нәтиҗәләре турында.;

- дәүләт йомгаклау аттестациясенә әзерлек системасы турында;

- милли мәктәптә укытучы Быстрова Е. А., Киберева Л. В. ФГОС нигезендә яңа белемнәр ачкан вакытта үз эшләренең роле турында.

Укытучылар сүзләренә караганда, семинар бик нәтиҗәле һәм файдалы булды. Семинарда катнашучылар чараны оста оештырганнары өчен администрация һәм мәктәп хезмәткәрләренә рәхмәт әйтәләр.