Адрес: 423060,РТ,Аксубаевский муниципальный район, пгт Аксубаево, ул. 50 лет Октября, д.10 "Б"
Телефон: +7(843)-442-74-65
E-Mail: kolobokaks@mail.ru
Короткое название: МБДОУ «Детский сад «Колобок»
Руководитель: Лодоркина Валентина Николаевна
У нас учат: 5 педагов

Новости МБДОУ "Детский сад "Колобок"

Августовская конференция работников образования. Мәгариф хезмәткәрләренең август конференциясе.

Опубликовано: 23.08.2023

На выставке были представлены сказки народов Поволжья, созданные руками наших педагогов. Это татарская народная сказка «Водяная», чувашская народная сказка «Лиса плясунья», сказка А.Алиша «Болтливая утка». Сказка — наиболее близкий, интересный и понятный детям фольклорный жанр. Через сказки ребенок познает не только мир вокруг, но и себя в этом мире, сферу социальных отношений людей, нравственных основ жизни.
В альбоме «Родной край» собрана информация о достопримечательностях нашего района.
Евгения Александровна рассказала гостям о  Храме Христа Спасителя. Храм Христа Спасителя – кафедральный собор Русской Православной церкви, крупнейший православный храм России, возведенный на берегу Москвы-реки напротив Кремля. Храм Христа Спасителя считается самым большим церковных зданием в России, потому он может вместить около 10 тысяч верующих. Здание храма похоже на равноконечный крест. Он занесен в Книгу рекордов Гиннесса, как самый большой в мире православный собор.

Светлана Юрьевна провела мастер класс русская народная игра «Классики», рассказав об истории этой игры, поиграв с гостями конференции.

Күргәзмәдә безнең педагоглар кулы белән оештырылган Идел буе халыклары әкиятләре тәкъдим ителде. Бу «Су анасы» татар халык әкияте, чуваш халык әкияте «Төлке бию» әкияте, А. Алишның «Болтливая утка» әкияте. Әкият - балаларга иң якын, кызыклы һәм аңлаешлы фольклор жанры. Әкият аша бала әйләнә-тирә дөньяны гына түгел, үзен дә бу дөньяда, кешеләрнең социаль мөнәсәбәтләр өлкәсен, тормышның әхлакый нигезләрен дә белә. “Туган як” альбомында районыбызның истәлекле урыннары турында мәгълүмат җыелган. Евгения Александровна кунакларга Христос Коткаручы Храм турында сөйләде. Христос Коткаручы храмы - Рус православие чиркәвенең кафедраль соборы, Россиянең Кремль каршындагы Мәскәү елгасы ярында төзелгән иң зур православие гыйбадәтханәсе. Христос Коткаручы храмы Россиядә иң зур чиркәү бинасы санала, шуңа күрә ул 10 меңгә якын дин тотучыны сыйдыра ала. Чиркәү бинасы тигез тәрегә охшаган. Ул дөньяда иң зур православие соборы буларак Гиннесс рекордлар китабына кертелгән.Светлана Юрьевна рус халык уены "Классики" мастер-классын уздырды, конференция кунаклары белән уйнап, бу уенның тарихы турында сөйләде.