Будем помнить подвиг Ленинграда / Ленинград батырлыгын онытмыйк

Опубликовано: 27.01.2024

27 января  — 80-я годовщина полного снятия блокады Ленинграда. Город, который Гитлер приказал уничтожить, не просто выстоял. Он сражался. Более миллиона погибших. Почти 900 дней ужаса. Бомбежки, холод, голод. Блокадный хлеб — 250 граммов рабочим, 125 остальным — дневная норма. Вечная благодарность тем, кто бился с врагом. Вечная память павшим.
С 22 января по 27 января в рамках месячника оборонно - массовой и спортивной работы был проведен цикл мероприятий, объединённых одной тематикой —  «Будем помнить подвиг Ленинграда». Ребята узнали историю появления жетона «Блокадная ласточка». Классные руководители рассказали учащимся о героизме и стойкости жителей Ленинграда, о строительстве спасительной «дороги жизни»  через Ладожское озеро, о том, как город был превращен в крепость, как питались жители, как работали на заводах их ровесники, как учились в бомбоубежищах.  Большое впечатление на ребят произвел рассказ о норме хлеба блокадников, о том, что значили в то время хлебные карточки. Об этом ребятам рассказали члены отряда Волонтёры Победы. Рассказы сопровождались показом презентации «900 блокадных дней».
В течении недели советником воспитания Салаховой Э. М.был проведен цикл мероприятий по трагическим событиям Великой Отечественной войны: Ленинградская блокада, Холокост.

27 гыйнвар - Ленинград блокадасын өзүнең 80 еллыгы. Гитлер җимерергә кушкан шәһәр бирешмәгән. Ул сугышкан. Миллионнан артык кеше һәлак булган. Блокада 900 көнгә сузылган салкын, ачлык һәм утка тоту. Блокада - эшчеләргә 250 грамм, калганнарына 125 көнлек норма белән бирелгән икмәк. Безнең боларны онытырга хакыбыз юк.
22 гыйнвардан 27 гыйнварга кадәр  патриотик тәрбия айлыгы кысаларында бер тематика белән берләштерелгән чаралар циклы уздырылды. Балалар «блокадалы Карлыгач» жетонының барлыкка килү тарихын белделәр. Сыйныф җитәкчеләре укучыларга Ленинград халкының батырлыгы һәм ныклыгы, Ладога күле аша коткаручы «тормыш юлы» төзелеше, шәһәрнең ничек ныгытмага әйләнүе, халыкның ничек туклануы, балаларның заводларда эшләве, бомбадан саклану урыннарында укуы турында сөйләделәр.
Балаларга блокадачыларның икмәк нормасы, ул вакытта икмәк карточкаларының нәрсә аңлатканы турында хикәя зур тәэсир калдырды. Аның буенча чараны Җиңү волонтерлары отряды үткәрде. Соңыннан «900 блокадалы көн» презентацясе күрсәтелде.Тәрбия киңәшчесеСәләхова Э. М. тарафыннан да атналык барышында хәтерне уяу тотарга кирәклекне максат итеп куйган берничә  чара оештырылды.