Адрес: 422253, Республика Татарстан, Балтасинский муниципальный район, село Норма, улица Казанская, дом 11
Телефон: +7(843)-682-34-70
E-Mail: dsnorma@mail.ru
Короткое название: МБДОУ «Норминский детский сад «Тургай» комбинированного вида»
Руководитель: Ганиева Айгуль Вакифовна
Год основания учреждения: 2021
У нас учатся: 105 воспитанников/105 бала тәрбияләнә
У нас учат: 16 педагогов/16 педагог хезмәт куя

новости детского сада

День защиты исчезающих животных-Халыкара югала баручы хайваннарны саклау көне

Опубликовано: 17.05.2024

19 мая – День защиты исчезающих животных

В мире высоких технологий нет более беспомощных существ, чем животные: дикие или домашние — их жизнь во многом зависит от человека, его деятельности и бесцеремонного вторжения в природу. День защиты исчезающих животных призван напомнить об ответственности, которую мы несем за других обитателей планеты.

В третью пятницу мая отмечается День исчезающих видов, чтобы повысить осведомленность о важности защиты исчезающих видов растений и животных. Он был создан Дэвидом Робинсоном и Коалицией исчезающих видов (Endangered Species Coalition) и получил одобрение Сената США в 2006 году, а в настоящее время считается международным.

Музыкальный руководитель: Залалова А.А.

19 май – Халыкара югала баручы хайваннарны саклау көне

Югары технологияләр заманында хайваннарга караганда да мохтаҗрак зат юктыр. Кыргый яки йорт хайваннары, аларның тормышы күп очракта кешегә, аның эшчәнлегенә һәм табигатькә рөхсәтсез үтеп керүенә бәйле. Хайваннарны яклау көне планетаның башка кешеләре өчен булган җаваплылыкны искә төшерергә тиеш. Дөньяның күп кенә илләрендә юкка чыгу хәлендә булган төрләрне саклау, йорт хайваннарына карата мәрхәмәтсезлекне туктату, йортсыз хайваннар проблемасын кешечә хәл итү, зоопаркларда, питомникларда һәм приютта шартларны яхшырту кебек мөһим мәсьәләләр актив күтәрелә.

Майның өченче җомгасында үсемлек һәм хайван төрләрен саклауның мөһимлеге турында хәбәрдарлыкны арттыру өчен Халыкара Юкка чыгучы хайваннарны яклау көнен билгеләп үтәләр. Ул Дэвид Робинсон һәм юкка чыгу хәлендә булган төрләр Коалициясе (ddangered Species Coalition) тарафыннан төзелгән һәм 2006 елда АКШ Сенатының хуплавын алган, ә хәзерге вакытта халыкара дип санала.

Музыка җитәкчесе: Җәләлова А.Ә.